Stad Antwerpen heeft een actieplan om gelijke kansen op de huurwoningmarkt te bevorderen. De acties uit het plan informeren, sensibiliseren en versterken makelaars, verhuurders en (toekomstige) huurders die discriminatie ervaren.
Stad Antwerpen ontwikkelde samen met partners een actieplan om discriminatie op de huurwoningmarkt aan te pakken. Het plan kwam er na aanleiding van correspondentietesten uitgevoerd door de Vrije Universiteit Brussel (VUB).
Het onderzoek naar discriminatie op de huurmarkt werd uitgevoerd in drie fases door de Vrije Universiteit Brussel: een nulmeting tussen oktober 2019 en oktober 2020, een eerste opvolgmeting van oktober tot december 2021, en een tweede opvolgmeting tussen oktober 2023 en januari 2024. Hierbij werd gekeken naar discriminatie op basis van etniciteit en fysieke beperking, de twee discriminatiegronden waar tijdens de nulmeting discriminatie vastgesteld werd.
Etnische discriminatie
De studie onderzocht discriminatie bij kandidaat-huurders met een Marokkaanse, Turkse, Roemeense of Congolese naam. De kans om uitgenodigd te worden voor een huurbezichtiging daalde voor alle kandidaten tijdens de tweede opvolgmeting. Dit is deels te verklaren door de krappe huurmarkt, maar er is ook sprake van een blijvende discriminatie van kandidaten met een niet-Vlaamse naam.
Discriminatie bij personen met een fysieke beperking
Het onderzoek keek ook naar discriminatie van rolstoelgebruikers en blinden met een assistentiehond. De discriminatie tegenover rolstoelgebruikers daalde van 36% in de nulmeting naar 30% in de meest recente opvolgmeting. Voor blinden met een assistentiehond werd echter een toename gemeten van 15% in 2021 naar 20% in 2023-2024.
Stad Antwerpen ontwikkelde een e-learning over discriminatie op de huurwoningmarkt voor:
De e-learning is een samenwerking met BIV, CIB, Fonds 323, AP Hogeschool, Atlas en Unia.
Het behandelt:
Werd je zelf gediscrimineerd? Of zag je discriminatie? Je kan discriminatie melden of het aangeven op verschillende manieren.
Vastgoedmakelaars worden soms geconfronteerd met klanten die hen vragen om te discrimineren. Stad Antwerpen geeft hen tips om de huurwoningmarkt toegankelijker te maken voor mensen met een beperking.
Vastgoedmakelaars kunnen ook een vorming volgen. Zo leren ze omgaan met klanten die hen vragen om te discrimineren. De vorming staat in eigen aanbod van het Beroepsinstituut van Vastgoedmakelaars.
Hoe zorg je dat je een eerlijke verhuurder bent die iedereen gelijke kansen geeft tot huren?
Wat mogen makelaars of verhuurders van je vragen tijdens het verhuurproces?