2 nieuwe Stadskronieken voorgesteld
Het aanbod aan Stadskronieken, erfgoedverhalen over Antwerpen in boekvorm, werd deze maand uitgebreid met maar liefst 2 publicaties: 'Oude stad Nieuwe Ogen' en 'Scheepsherstellers tijdens WOII. Een vergeten verzetsstrijd'.
In 'Scheepsherstellers tijdens WOII. Een vergeten verzetsstrijd' lees je hoe sommige Antwerpse scheepsherstellers hun weg vonden naar verzet tegen de Duitse bezetter en welke prijs werd betaald door de 47 scheepsherstellers die werden opgepakt. Het is het verhaal van gewone mensen die op de één of andere manier 'iets' deden dat voor het Duitse naziregime bedreigend genoeg was om hen op te pakken, op te sluiten, te deporteren of zelfs te vermoorden. De focus van deze stadskroniek ligt op de scheepsherstellers bij Mercantile, maar ook van arbeiders van andere bedrijven wordt het verhaal verteld.
In 'Oude stad Nieuwe Ogen' gaan dertien Antwerpenaars met een migratieachtergrond vanuit hun eigen specifieke referentiekader op zoek naar sporen, plekken, verhalen ... van vroeger en nu die een rol spelen in hun zoektocht naar een eigen plek in deze stad. Sven Peeters is leerkracht NT2 (Nederlands als Tweede Taal) bij Encora, het Stedelijk Volwassenenonderwijs van Antwerpen. Hij neemt zijn cursisten elke week op stap door de stad en zorgt zo voor bijzondere ontmoetingen met andere Antwerpenaars en een verdere kennismaking met de Nederlandse taal.
Met een aantal van de enthousiaste deelnemers begon Sven aan deze Stadskroniek. Samen dachten ze de verhaallijnen uit. Voor iedereen werd het een erg emotionele reis, onderweg langs verschillende, diepe, vaak onontgonnen lagen in de stad. Deze verhalen gaan immers ook over heimwee en gemis, over de afstand tot de familie en het geboorteland.