Het voorontwerp voor de bloemenstraten is klaar

Het districtsbestuur wil meer ruimte maken voor parkeren, groen en water in de Chrysantenstraat, Lotusstraat, Cliviastraat én Orchideeënstraat. Dit zorgt niet alleen voor meer woonkwaliteit, maar ook voor een betere opvang van overvloedige regen en verkoeling tijdens warme dagen. Daarom vernieuwen we deze vier straten volledig. De Orchideeënstraat werd recent toegevoegd. Zo maken we er meteen een totaalproject van.

 

Huidige toestand Bloemenstraten

Hoe betrekken we de bewoners?

In aanloop van deze heraanleg werd begin 2024 alvast het conceptplan voorgesteld. Op donderdag 22 februari 2024 kwamen we naar de buurt met het plan. Met de opmerkingen van de bewoners gingen de ontwerpers opnieuw aan de slag.

Tijdens een nieuw infomoment op dinsdag 1 juli 2025 stelden we de aangepaste plannen voor: het voorontwerp. Dit ontwerp gaat meer in detail dan het eerste plan. Er werd zoveel mogelijk rekening gehouden met de feedback op het conceptplan en de resultaten van de proefopstelling. Tijdens het infomoment gaven we hier meer uitleg over en beantwoordden we jouw vragen. In het voorontwerp liggen al bepaalde zaken vast, maar is er zeker nog ruimte voor aanpassingen. We horen dan ook graag de feedback van bewoners.

 

Het voorontwerp

Het ontwerpteam ging aan de slag met de feedback van bewoners om te komen tot een nieuw plan: het voorontwerp. Dit plan gaat meer in detail dan het eerste plan.

Groen en water

Een straat ontharden zorgt voor meer woonkwaliteit en helpt ons uitdagingen aan te gaan zoals hete, droge zomers en wateroverlast door hevige regens. Meer groen neemt regenwater op en houdt het vast. Dit is beter dan het regenwater afvoeren naar het riool. De riolen geraken steeds vaker belast bij hevige regenbuien waardoor het water op straat kan komen te staan.

Naast het tegengaan van wateroverlast is een groene straat vooral ook fijn voor jezelf. Planten en bloemen houden je straat koel door verdamping en bomen zorgen voor aangename schaduw op een hete dag en helpen om de temperatuur te verlagen. Bomen zorgen ook voor minder stof en andere luchtverontreiniging, houden regenwater vast en vergroten de leefkwaliteit in de straat. We zorgen er ook voor dat de bomen ondergronds voldoende ruimte hebben om te kunnen groeien. En al dat groen wordt ook gesmaakt door bijen, vlinders en vogels.

De aanleg van parkeerstroken in waterdoorlatend materiaal zorgt ervoor dat water de kans krijgt om te infiltreren in de bodem. De inritten die in het verlengde liggen van een groenstrook, worden in grasdals aangelegd.

Voorontwerp Chrysantenstraat

Met het voorgestelde voorontwerp kan je rekenen op ongeveer 459m2 ontharding in de nieuwe Chrysantenstraat.

Ingrepen binnen het voorontwerp:

  • Doorheen de straat worden 12 nieuwe bomen aangeplant.
  • De aanleg van groenstroken en groenvakken zorgen voor meer groen in de straat.
  • Parkeerstroken aanleggen in waterdoorlatend materiaal.
  • In de nieuwe straat krijg je de mogelijkheid om een eigen geveltuin te laten aanleggen. Door de stoeptegels weg te nemen en er planten te laten bloeien, zorg je mee voor minder verharding en dus een betere infiltratie van het regenwater. Bovendien kan je de plantjes gratis verkrijgen via Groenbouwers.

 

Plan voorontwerp Chrysantenstraat
Plan voorontwerp Chrysantenstraat. In het pdf-bestand hieronder kan je inzoomen op het plan.

 

Voorontwerp Lotusstraat

Met het voorgestelde voorontwerp kan je rekenen op ongeveer 99m2 ontharding in de nieuwe Lotusstraat.

Ingrepen binnen het voorontwerp:

  • Doorheen de straat worden er 13 nieuwe bomen aangeplant. 
  • Groenvakken met bomen langs de zijde met de voortuinen.
  • Straatgroen langs beide kanten van de straat.
  • Parkeerstroken aanleggen in waterdoorlatend materiaal.

 

Plan voorontwerp Lotusstraat
Plan voorontwerp Lotusstraat. In het pdf-bestand hieronder kan je inzoomen op het plan.

 

Voorontwerp Cliviastraat

Met het voorgestelde voorontwerp kan je rekenen op ongeveer 153m2 ontharding in de nieuwe Cliviastraat.

Ingrepen binnen het voorontwerp:

  • Doorheen de straat worden er 14 nieuwe bomen aangeplant.
  • Groenvakken langs de oostkant zorgen voor meer groen in de straat.
  • Straatgroen langs beide kanten van de straat.
  • Parkeerstroken aanleggen in waterdoorlatend materiaal.

 

Plan voorontwerp Cliviastraat
Plan voorontwerp Cliviastraat. In het pdf-bestand hieronder kan je inzoomen op het plan.

 

Voorontwerp Orchideeënstraat

Met het voorgestelde voorontwerp kan je rekenen op ongeveer 824m2 ontharding in de nieuwe Orchideeënstraat.

Ingrepen binnen het voorontwerp:

Ter hoogte van het pleintje (huisnummers 1 tot en met 9):

  • Doorheen de straat worden er 12 nieuwe bomen aangeplant.
  • Groenstroken en groenvakken zorgen voor meer groen in de straat.
  • Parkeerstroken aanleggen in waterdoorlatend materiaal.

 

Ter hoogte van de huisnummers 12 tot en met 38:

  • Groenstroken en groenvakken met bomen langs de noordzijde.

 

Ter hoogte van de huisnummers 40 tot en met 84: 

  • Groenvakken met bomen langs de noordzijde.
  • Straatgroen langs beide kanten van de straat.

 

Plan voorontwerp Orchideeënstraat
Plan voorontwerp Orchideeënstraat. In het pdf-bestand hieronder kan je inzoomen op het plan.

 

Parkeren, mobiliteit en verkeersveiligheid.

In het voorontwerp werd ook voldoende ruimte voorzien om te parkeren en worden er ook enkele verkeerstechnische aanpassingen opgenomen. 

Deze aanpassingen zorgen voor een verbetering van de verkeersveiligheid en een betere zichtbaarheid voor alle weggebruikers op de verschillende kruispunten.

De verhoogde kruispunten doen in de straten dienst als snelheidsremmer en verhogen zo de verkeersveiligheid. Het oversteken voor de voetgangers wordt hierdoor verbeterd.

Voorontwerp Chrysantenstraat

De parkeerbalans wijzigt:

  • Huidige situatie: 35 parkeerplaatsen
  • Voorontwerp: 39 parkeerplaatsen

Ingrepen binnen het voorontwerp:

  • Dubbelzijdig parkeren.
  • Tweerichtingsverkeer.

 

Profiel bestaande toestand en voorontwerp Chrysantenstraat
Profiel bestaande toestand en voorontwerp Chrysantenstraat

 

Voorontwerp Lotusstraat

De parkeerbalans wijzigt:

  • Huidige situatie: 22 parkeerplaatsen
  • Voorontwerp: 34 parkeerplaatsen

Ingrepen binnen het voorontwerp:

  • Om de verkeersveiligheid te verhogen, zal de straat éénrichtingsverkeer worden in de richting van de Chrysantenstraat.
  • Dubbelzijdig parkeren.

 

Profiel bestaande toestand en voorontwerp Lotusstraat
Profiel bestaande toestand en voorontwerp Lotusstraat

 

Voorontwerp Cliviastraat

De parkeerbalans wijzigt:

  • Huidige situatie: 25 parkeerplaatsen
  • Voorontwerp: 32 parkeerplaatsen

Ingrepen binnen het voorontwerp:

  • Om de verkeersveiligheid te verhogen, zal de straat éénrichtingsverkeer worden. Het verkeer komende vanuit de Orchideeënstraat en de Valaarstraat, kunnen de Cliviastraat inrijden tot aan de Lotusstraat. Het verkeer wordt dan verder doorgestuurd naar de Lotusstraat.
  • Dubbelzijdig parkeren.
  • Op de hoek met de Valaarstraat zal een rijbaankussen met aan beide kanten een voetpaduitstulping worden aangelegd.

 

Profiel bestaande toestand en voorontwerp Cliviastraat
Detail hoek Cliviastraat - Valaarstraat

Voorontwerp Orchideeënstraat

De parkeerbalans wijzigt:

  • Huidige situatie: 42 parkeerplaatsen
  • Voorontwerp: 39 parkeerplaatsen

Het verschil is een gevolg van de verbeterde verkeersveiligheid en een betere zichtbaarheid voor alle weggebruikers op de verschillende kruispunten. We compenseren dit door meer plaats voor parkeren te maken in de Chrysantenstraat, Lotusstraat en Cliviastraat.

Ingrepen binnen het voorontwerp:

Ter hoogte van de huisnummers 12 tot en met 38:

  • tweerichtingsverkeer
  • enkelzijdig parkeren

Ter hoogte van de huisnummers 40 tot en met 84:

  • éénrichtingsverkeer.
  • dubbelzijdig parkeren.

Ter hoogte van het pleintje (huisnummers 1 tot en met 9):

  • tweerichtingsverkeer
  • enkel nog een rijweg langs de noordzijde
  • er zullen 3 extra fietsbeugels geplaatst worden
  • schuine parkeerplaatsen (7 ter hoogte van het pleintje)

 

Profiel bestaande toestand en voorontwerp Orchideeënstraat huisnummers 12-38
Profiel bestaande toestand en voorontwerp Orchideeënstraat huisnummers 40-84
Detail rondpunt Orchideeënstraat - Karel Mestdaghplein

Jouw mening telt

We kwamen op dinsdag 1 juli 2025 naar de Bloemenstraten voor de voorstelling van het voorontwerp en om te luisteren wat jullie van dit ontwerp vinden. De bewoners die aanwezig waren, kregen de kans om ter plaatse feedback te bezorgen. Kon je niet aanwezig zijn op dit infomoment? Dan had je tot en met 17 september 2025 de kans om de online bevraging in te vullen. Deze is ondertussen afgesloten en verwerkt.
 

Resultaten bevraging voorontwerp

Zowel tijdens het infomoment als online werden dezelfde vragen voorgelegd aan bewoners. We ontvingen in totaal 41 antwoorden. Hieronder zie je het resultaat van de eerste vraag terug in een grafiek. Onder deze afbeelding vind je het volledige verslag terug (pdf-bestand) met daarin o.a. de opmerkingen op de open vragen.

 

Grafiek met daarop de resultaten van de eerste vraag: hoe tevreden ben je over het voorontwerp?
Vraag 1: Hoe tevreden ben je over het voorontwerp?


Heb je nog vragen?

Dan kan je terecht bij de dienst Communicatie & Participatie via:

 

Lees meer

Dit artikel is gedeeld door