Om te vermijden dat jongeren zonder school komen te zitten is het belangrijk om de wachtlijsten voor schoolplaatsen in 2026-2027 correct te beheren. Daarom heeft de Onderwijsraad Antwerpen (ORA) netoverschrijdend afspraken gemaakt. Deze afspraken moeten ervoor zorgen dat AGODI de jongeren zonder school sneller kan identificeren. De afspraken gelden voor de hogere jaren van het secundair onderwijs. Voor 1A, 1B en BuSO werken we met wachtlijsten in Meld je aan en blijven de decretale registerverplichtingen gelden.
Alle scholen en hun personeel (directie, secretariaat, leerlingbegeleiders) moeten deze afspraken volgen. Bespreek ze met je collega’s en pas ze toe op je bestaande wachtlijst. Je maakt het weigeringsdocument voor elke jongere die zich fysiek in de school wil inschrijven en voor wie er geen beschikbare plaats is, op in de scholensoftware. Het is belangrijk om het attest snel en expliciet naar Vlaanderen te sturen, want dit gebeurt niet automatisch.
CLB’s volgen dezelfde afspraken. Leerlingen moeten een digitaal weigeringsdocument voorleggen of laten opmaken op de school waar ze willen inschrijven.
Bij een fysieke vraag tot inschrijving in je school zonder beschikbare plaats wegens volzet:
Bij een telefonische vraag tot inschrijving in je school zonder beschikbare plaats wegens volzet:
Bij een leerling die door de toelatingsklassenraad geweigerd wordt:
Bij beschikbare plaatsen:
Belangrijk! Als school ben je verplicht te handelen bij een fysieke vraag tot inschrijving.
Deze afspraken gelden voor álle inschrijvingen voor het schooljaar 2026-2027 vanaf de start van de inschrijvingen voor de hogere jaren tot en met 7 oktober 2026. Daarna verlopen alle inschrijvingen in volgorde van aanbieden op school.