Mis het randprogramma bij expo ‘Niet mijn keuze’ niet

Sofagesprek bij GemmA

Rond de expo ‘Niet mijn keuze’ organiseert GemmA een gevarieerd randprogramma over huwelijksdwang en achterlating. Kom naar de lezing en filmvoorstelling met Shirin Musa, het sofagesprek of 1 van de bijeenkomsten van GAMS. Ontdek, luister en ga mee in gesprek!

De expo 'Niet Mijn Keuze' 2026 vertelt via tien indringende portretten over huwelijksdwang en achterlating in het buitenland. Vijf mensen vertellen wat zij zelf hebben meegemaakt. Vijf hulpverleners vertellen hoe zij slachtoffers hielpen hun stem terug te vinden.

Je kan de expo bezoeken van maandag 26 oktober tot en met maandag 16 november in Station Antwerpen-Centraal en het Stadhuis van Antwerpen.

In het randprogramma van de expo zijn er verschillende boeiende activiteiten.

Lezing Shirin Musa, filmvoorstelling 'Gedwongen geloften' en nabespreking

Op donderdag 29 oktober ga je in gesprek met de Nederlandse Shirin Musa over huwelijksdwang en achterlating. Musa is oprichter en directeur van Femmes for Freedom. Ze zet zich in voor vrouwen die vastzitten in een gedwongen huwelijk, in Nederland en daarbuiten. Samen kijken we naar de documentaire 'Gedwongen geloften (2026)' die ze maakte over aangrijpende verhalen van uitgehuwde vrouwen en meisjes.
Kom mee kijken, stel je vragen en ga in gesprek met een gedreven en inspirerende vrouw. Daarna kan je de expo 'Niet Mijn Keuze' bezoeken.

Voor wie? 

Iedereen met interesse in deze thema’s

Waar? 

Perszaal in Station Antwerpen-Centraal (gelijkvloers aan de monumentale trappen), Koningin Astridplein 27, 2018 Antwerpen

Wanneer? 

Donderdag 29 oktober van 19 tot 22 uur (van 21 tot 22 uur: kans om expo te bezoeken)

Prijs? 

Gratis!

Sofagesprek met partners over huwelijksdwang en achterlating

Hoe pakt de sociale sector in Antwerpen achterlating en huwelijksdwang aan? In dit sofagesprek spreken we over:

  • wat er in Antwerpen en België gebeurt om achterlating en huwelijksdwang te voorkomen
  • wat de signalen zijn
  • wat je kan doen als iemand risico loopt op een gedwongen huwelijk of achterlating in het buitenland

Onze partners GAMS, HWA en Safe Space delen praktijkvoorbeelden. Ervaringsdeskundige, regisseur en filmmaker Rachida El Garani vertelt over haar persoonlijke ervaringen

Voor wie? 

Iedereen met interesse in deze thema’s

Waar? 

GemmA, Langstraat 102, 2140 Antwerpen

Wanneer? 

Maandag 9 november van 18 tot 20 uur

Prijs? 

Gratis!

Bijeenkomsten over VGV, huwelijksdwang en achterlating

Tot 20 oktober nodigen we je graag uit om deel te nemen aan de bijeenkomsten van de gezamenlijke aanpak van vrouwelijke genitale verminking (VGV), huwelijksdwang en achterlating van GAMS. Laat je inspireren door boeiende externe sprekers. Ga daarna samen met andere deelnemers in gesprek over hoe je deze thema’s ziet en ervaart. Vanuit een gedeelde visie per thema formuleer je samen concrete aanbevelingen en acties.

Voor wie? 

Professionals en niet-professionals die met deze thema’s in contact komen of er interesse in hebben.

Wanneer en waar? 

Bekijk het overzicht van locaties en data